14. oktober 2016

Izdelava jeklenih kcij v skladu s standardi


V Sloveniji izdelava jeklenih konstrukcij vsako leto narašča. Jeklene konstrukcije so namreč nosilne, potresno varne, enostavne za vzdrževanje, hitro izvedljive in mnogo lažje od betonskih, zato lahko predvidevamo, da se bo izdelava jeklenih konstrukcij še povečala.
Jeklene konstrukcije sestavljajo nosilne konstrukcijske elemente, sklope pri oblikovanju in izvedbi zunanjosti ter notranjosti zgradb. Izdelava jeklenih konstrukcij poteka v zaprtih tovarniških prostorih, elemente pa se nato v celoto sestavi na gradbišču. Vsaka jeklena konstrukcija je sestavljena iz osnovne primarne in sekundarne konstrukcije. Primarno konstrukcijo sestavljajo nosilni okvirji in stabilizacijski sistemi, ki zagotavljajo stabilnost zgradbe na ta način, da prenašajo obremenitve na armiranobetonske temelje. Na predhodno pripravljeno osnovno konstrukcijo se postavi sekundarna konstrukcija, ki je lahko strešna ali pa fasadna podkonstrukcija.

 

Profesionalno projektiranje in kakovostna izdelava jeklenih konstrukcij


Izdelava kovinskih konstrukcij v podjetju Ogrinc obsega objekte z jekleno konstrukcijo večjih dimenzij, kot so hale, skladišča, dvorane, stadioni … Jeklene konstrukcije se pogosto uporabljajo tudi za statično sanacijo starejših objektov, pri katerih so večji razponi.
Tako kot izdelava je tudi projektiranje jeklenih konstrukcij celovita storitev, ki vključuje posnetje situacije na terenu in laserske izmere objektov ali gradbišča, pripravo predloga in uskladitev z naročnikom, izdelavo statičnih izračunov s pooblaščenimi statiki ter izdelavo celovite delavniške dokumentacije. Projektiranju sledi izdelava jeklenih konstrukcij z vsemi pripadajočimi elementi, barvanje ali vroče cinkanje kovinskih elementov, prevoz in montaža elementov jeklene montažne konstrukcije na terenu ter končna kontrola in predaja certifikatov ter CE listin.


Projektiranje jeklenih konstrukcij po Evrokodih


Z jeklenimi konstrukcijami je povezanih veliko predpisov s področja izdelave, projektiranja, montaže, vzdrževanja in testiranja jeklenih konstrukcij, v zadnjih letih pa je bila najpomembnejša novost uvedba evropskih standardov, tako imenovanih Evrokodov, ki so omogočili pregledno in kakovostno projektiranje jeklenih konstrukcij, saj so konsistentno pokrili vse vidike projektiranja: izbiro materiala, obtežbe, dimenzioniranje elementov in spojev, požarno in potresno odpornost.

jeklene konstrukcijejeklena konstrukcija